UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zgodnie z Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" (DU z 21.12.2012, poz. 1445) informujemy, że serwis yamaha-star.pl wykorzystuje pliki cookies. Odwiedzanie serwisu jest jednoznaczne ze zgodą używania przez nas „ciasteczek”. W każdej chwili możesz jednak zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć cookies, lub opuścić serwis.

www.Yamaha –STAR.pl

Forum

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Secret Key Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wymiana oleju

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #1

  • kusy
  • kusy Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Była Yamaha jest coś innego
  • Posty: 1825
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 12
I to ma sens :piw:
Obecnie R 1150 GS i R 1200 RT
Lepiej panować w Piekle niż być sługą w Niebie- John Milton
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #2

  • wlodi
  • wlodi Avatar
I o to chodziło :zab: Tak więc postanowione... te 2 stówki przeznaczam na :++: :piw:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #3

  • pinhead
  • pinhead Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 1324
  • Otrzymane podziękowania: 102
  • Oklaski: 14
wlodi napisał:
Czyli co kuźwa :cooo: ? Nagadaliście się :ble: a ja dalej nie wiem czy wymieniać ? Chłopy proszę krótko i na temat tak czy nie :mysli: :czad: I nie chodzi tu o :dolar: bo te 2 stówki jakoś się znajdą ale o to czy to prawda z tym syfem co się zbiera w silniku. Do tej pory wymieniałem po ok. +-6 tys km. ale wypadało to w dogodnych terminach albo w środku sezonu albo na koniec :takjest:

Zostaw ten olej w spokoju,i wykorzystaj go w przyszłym sezonie.
Piszesz że od wymiany do wymiany robisz ok. 6000 km. i tego się trzymaj,no chyba że w sezonie nawijasz 2000 km. to kolejny sezon na tym samym oleju trzeba zakończyć jego wymianą. :wild:
Całowanie w rękę nagiej kobiety to strata czasu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #4

  • wemar
  • wemar Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1901
  • Otrzymane podziękowania: 135
  • Oklaski: 22
Mam podobny przebieg od ostatniej wymiany i zostawiam wymianę oleju do wiosny. Na bagnecie nie widać, by był jakoś specjalnie zanieczyszczony. W nowym sezonie do wymiany wyjdzie mi przejechać następne 3000 km, więc ewentualne złogi zostaną podniesione podczas jazdy.
Jeżdżę, bo lubię :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #5

  • wlodi
  • wlodi Avatar
Czyli co kuźwa :cooo: ? Nagadaliście się :ble: a ja dalej nie wiem czy wymieniać ? Chłopy proszę krótko i na temat tak czy nie :mysli: :czad: I nie chodzi tu o :dolar: bo te 2 stówki jakoś się znajdą ale o to czy to prawda z tym syfem co się zbiera w silniku. Do tej pory wymieniałem po ok. +-6 tys km. ale wypadało to w dogodnych terminach albo w środku sezonu albo na koniec :takjest:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #6

  • kusy
  • kusy Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Była Yamaha jest coś innego
  • Posty: 1825
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 12
wemar napisał:
Druga kwestia to zalany świeży olej ma z reguły odczyn lekko zasadowy, a mówiąc po ludzku, olej pozostaje chemicznie obojętny dla elementów silnika.

To samo powiedział mi kiedyś kolega mechanior. I od tamtej pory,czyli już kilka sezonów,wymieniam olej oraz filtr po sezonie. :piw: :chop:
Obecnie R 1150 GS i R 1200 RT
Lepiej panować w Piekle niż być sługą w Niebie- John Milton
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #7

  • wemar
  • wemar Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1901
  • Otrzymane podziękowania: 135
  • Oklaski: 22
kusy napisał:
I jeszcze jedna sprawa jest zastanawiająca. Jeden w ciągu sezonu zrobi 20tyś a drugi 5tyś. Który olej bardziej nadaje się do wymiany? Który wytworzy więcej syfu?
Oba, ale każdy będzie inaczej zanieczyszczony.
Olej degraduje się generalnie od dwóch czynników.
1. zanieczyszczenia mechaniczne - opiłki metalu z powierzchni trących oraz sadza i nagary z cylindra i tłoka, o wielkości tak małej, że nie są wychwytywane przez filtr oleju.
2. zanieczyszczenia chemiczne - resztka niespalonego paliwa, produkty utleniania składników oleju oraz wchłanianie wilgoci.

Pierwsze zanieczyszczenia zwiększają swoją ilość od przejechanych kilometrów (czasu pracy silnika i obrotów). Drugie wynikają też z czasu pracy silnika, ale także z upływu czasu, ponieważ dotyczy procesów chemicznych, które zachodzą w samym oleju oraz pomiędzy olejem a elementami składającymi się na silnik (metal i tworzywa).
Zatem tak samo istotny jest przebieg, co i czas przebywania oleju w silniku.

"Syf" mechaniczny ma to do siebie, że wytrąca się z oleju, gdy ten się nie porusza w silniku i nie obmywa ścianek. Jeśli ma czas, to opada na dno i powoli zaczyna zalegać i się zbijać. Wprawdzie przepływający, gorący olej jest w stanie go znowu podnieść i zabrać, ale im dłużej silnik stał, tym więcej czasu potrzeba, by oczyścić złogi.

Czemu zaleca się wymianę oleju po sezonie, a nie po zimie? Proste - w silniku używanym w sezonie większość syfu pływa i zlewając olej, zlewamy i syf. Na wiosnę trzeba by przejechać sporo kilometrów by ponownie podnieść złogi z dna. Druga kwestia to zalany świeży olej ma z reguły odczyn lekko zasadowy, a mówiąc po ludzku, olej pozostaje chemicznie obojętny dla elementów silnika. Olej po sezonie ma odczyn kwaśny, a bardziej obrazowo, ma ochotę działać tak jak kwas z ogórków na żołądek. Jak jest tego mało, to i smaczny i nie ma problemu, w większych ilościach może wywołać zgagę.
Jeśli zostawimy olej na zimę i zaraz po pierwszych jazdach wiosennych wymienimy go an nowy, to sporo syfu zamiast spłynąć ze starym olejem, zostanie na ściankach i potem wypłucze go nowy olej, sam się szybko zanieczyszczając.

Tu możemy tez poruszyć kwestię czy mineralny olej czy syntetyczny jest lepszy. Pod względem smarnym oba będą działać. Oba w tym samym stopniu będą się brudziły. Jednak syntetyczny wolniej, czasem dużo wolniej, będzie tracić parametry związane z zanieczyszczeniem chemicznym.

Oczywiście, to nie jest tak, że jak raz coś zaniedbamy, to od razu czeka nas awaria i kapitalka silnika. Problemy będą narastać bardzo powoli i mogą pojawić się po wielu latach eksploatacji i to nie od razu takie, które unieruchomią silnik. Najczęściej i najszybciej padają uszczelniacze, co czasem widać (wałek zdawczy), a czasem nie (uszczelniacze trzonków zaworowych).

Wprawdzie wielu z nas pamięta czasy, że liczyła się w silniku obecność oleju, a nie jego API/SAE, tylko pamiętajmy, że jeździmy na produktach japońskich, o kilka pokoleń technicznych wyżej, niż stare Fiaty, które mają zupełnie inne pasowania i wymagania olejowe.
Wdajemy sporo kasy na fajne dodatki i akcesoria, czasem na mycie i kosmetyki, warto też zadbać o to, czego nie widać.

Na koniec nadmienię, że wprawdzie nie mam udziałów w żadnej firmie olejowej, ale ... chętnie takie udziały przyjmę w każdej ilości :polew:

Anegdotka. Mój rekord wymiany oleju to 3 tygodnie, ale przejechałem wtedy prawie 8 tyś. kilometrów, nie jest to jednak mój rekord absolutny, który wynosi ... 2 dni. Tyle czasu potrzebowałem, by zorientować się, że przy pierwszej wymianie (jaką zrobiłem po zakupie 2oo) zlałem olej tylko jednym korkiem, w efekcie zostawiając prawie 2 litry zasyfionego oleju w silniku i dolewając świeży. :tutaj: Po 2 dniach zrobiłem to jeszcze raz, tym razem zgodnie z instrukcją :polew:
Jeżdżę, bo lubię :)
Ostatnio zmieniany: 8 lata 5 miesiąc ago przez wemar.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #8

  • kusy
  • kusy Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Była Yamaha jest coś innego
  • Posty: 1825
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 12
Też o tym syfie słyszałem.
I jeszcze jedna sprawa jest zastanawiająca. Jeden w ciągu sezonu zrobi 20tyś a drugi 5tyś. Który olej bardziej nadaje się do wymiany? Który wytworzy więcej syfu? A może ten z 5tyś może śmigać kolejny sezon? Może to i dziwne pytania. Wychodzę z założenia że jeżeli nie znam się na jakiejś dziedzinie to wolę zapytać osoby zorientowane. Jeżeli pamięć mnie myli to jest to dziedzina TataMichas ,wiec liczę na odpowiedz jego i krzych1200 też ma coś do powiedzenia w kwestii olejowej.
Obecnie R 1150 GS i R 1200 RT
Lepiej panować w Piekle niż być sługą w Niebie- John Milton
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #9

  • wlodi
  • wlodi Avatar
Śmigam na yamalube 10w40. Też mi się wydaje że wymiana jest za szybka, ale pod tym względem jestem laikiem więc wolę się dopytać u fachowców. :dia: Mechanior coś pitolił o syfie z oleju który osadza się i zbija w jakieś g... w silniku :cooo: no coś w tych okolicach nawijał :czad:
Ostatnio zmieniany: 8 lata 5 miesiąc ago przez wlodi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #10

  • kusy
  • kusy Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Była Yamaha jest coś innego
  • Posty: 1825
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 12
Ja kiedyś trafiłem na wypowiedź polskiego podróżnika,który na moto zjeździł świat. Padło tam takie zdanie.." podstawową sprawą jest wylanie oleju na zimę z silnika i zalanie nowym na wiosnę". To dopiero jest teoria. Obalicie ją ,czy raczej potwierdzicie?
Ja osobiście wypróbowałem kilka sposobów ( oprócz pozostawienia silnika bez oleju ).Jednym razem olej wymieniałem na koniec sezonu, lub też wymieniałem na początku sezonu. Szczerze nie zauważyłem żadnej różnicy.
A może taka wymiana na koniec sezony to taki bardziej komfort psychiczny niż ekonomiczny?
Obecnie R 1150 GS i R 1200 RT
Lepiej panować w Piekle niż być sługą w Niebie- John Milton
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #11

  • Lord Zed
  • Lord Zed Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 950
  • Otrzymane podziękowania: 26
  • Oklaski: 5
Po 3 tys. wymieniać? No cóż bogatemu wolno i po 500 kilometrach :zab: . wszymaj się spokojnie do wiosny , dokręć do 6 tys. i wtedy zmieniaj. Trafiłeś chyba na jakiegoś speca nadgorliwca.
Oszczędzaj wodę , pij piwo !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #12

  • krzych1200
  • krzych1200 Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Jestem Bogiem Uświadom To Sobie
  • Posty: 1443
  • Otrzymane podziękowania: 29
  • Oklaski: 22
Podstawowe pytanie , na jakim oleju latasz ?
793 029 792 Można dzwonić i tak rzadko odbieram :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 5 miesiąc ago #13

  • wlodi
  • wlodi Avatar
Mam do Was pytanko. Przejechałem od wymiany oleju 3000km. Najprawdopodobniej śmignę w ten weekend po raz ostatni w tym sezonie w góry na działkę. Tam zawsze wymieniam olej. Czy mam wymienić, czy może zostać tak na okres "odpoczynku" do wiosny 2016? Mechanior powiedział że do 2000km nie muszę wymieniać ale powyżej już tak. Co Wy na to powiecie?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 10 miesiąc ago #14

  • kusy
  • kusy Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Była Yamaha jest coś innego
  • Posty: 1825
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 12
To ja do was dołączam , mam jeszcze tydzień urlopu :piw: :++: a na koniec może :wild: chyba,że braknie sił :nonie: to moto przy innej okazji :polew: :polew:
Obecnie R 1150 GS i R 1200 RT
Lepiej panować w Piekle niż być sługą w Niebie- John Milton
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 10 miesiąc ago #15

  • robrob
  • robrob Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • RS 1700
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 64
  • Oklaski: 9
mów kiedy biorę urlop i jadziem, a wiesz że Łomża musi leżakować :polew:
Do byka nie podchodż z przodu,
do konia z tyłu,
a do IDIOTY - w ogóle!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 10 miesiąc ago #16

  • benan
  • benan Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 155
  • Otrzymane podziękowania: 9
  • Oklaski: 2
Olej w skrzyni był zmieniany w 2013 i ma przejechane ok.7000 km a wymiana jest przewidziana co 25000 km lub co 5 lat. Do robroba bym się wybrał na łomżing :piw: ale to co najmniej tydzień trwała by wymiana oliwy :++: :++: :++:
Ostatnio zmieniany: 8 lata 10 miesiąc ago przez benan.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 11 miesiąc ago #17

  • kusy
  • kusy Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • Była Yamaha jest coś innego
  • Posty: 1825
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 12
Ok,w razie czego to podnośnik,klucze i moja pomoc czekamy na ciebie. :hel:


ps. jak już się bierzesz za wymianę płynów ,to polecam wymienić olej w skrzyni.
Obecnie R 1150 GS i R 1200 RT
Lepiej panować w Piekle niż być sługą w Niebie- John Milton
Ostatnio zmieniany: 8 lata 11 miesiąc ago przez kusy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 11 miesiąc ago #18

  • robrob
  • robrob Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • RS 1700
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 64
  • Oklaski: 9
to zapraszam do mnie, mam wszystko na miejscu, podnośnik i klucze a chęci się znajdą
Do byka nie podchodż z przodu,
do konia z tyłu,
a do IDIOTY - w ogóle!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 11 miesiąc ago #19

  • benan
  • benan Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 155
  • Otrzymane podziękowania: 9
  • Oklaski: 2
Ale ja wcale nie wybrzydzam ale tez bym chcial po skonczonej pracy :piw: :piw: :piw: a jak wroce go juz chęci mogą odejść :mysli:
Odległość do kolegi to ok 70km w jedną stronę i droga nie bardzo pozwala na wykorzystanie mocy
Ostatnio zmieniany: 8 lata 11 miesiąc ago przez benan.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 8 lata 11 miesiąc ago #20

  • Hipis
  • Hipis Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 629
  • Otrzymane podziękowania: 34
  • Oklaski: 3
benan napisał:
Dzieki Mariusz ,trochę daleko do ciebie ale jak nikt bliżej się nie odezwie to się wybiorę w twoje strony ,wcześniej oczywiście :komura:

Nie wiem ile Was kilometrów dzieli ale przynajmniej dobrze rozgrzejesz olej:)
Dodatkowo, przejechane kilometry i wspólna praca z Kolegą bezcenna ! Nie wybrzydzaj :nonie:
Czyń miłość a nie wojnę :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.054 s.
Zasilane przez Forum Kunena