UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zgodnie z Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" (DU z 21.12.2012, poz. 1445) informujemy, że serwis yamaha-star.pl wykorzystuje pliki cookies. Odwiedzanie serwisu jest jednoznaczne ze zgodą używania przez nas „ciasteczek”. W każdej chwili możesz jednak zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć cookies, lub opuścić serwis.

www.Yamaha –STAR.pl

Forum

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Secret Key Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wymiana oleju

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #1

  • Lord Zed
  • Lord Zed Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 950
  • Otrzymane podziękowania: 26
  • Oklaski: 5
Zastanawiam się czy serwisówka nie przesadza z tą wymianą oleju w przekładni.Odnosząc się ( znowu :nonie: ) do aut , nie są one jakoś specjalnie przeciążane, nie ma synchronizatorów,mokrych sprzęgieł jak w DSG czy klasycznym automacie, o skrzyniach CVT nie wspominając. Nie powinien również się tak szybko starzeć - nie ma kontaktu ze spalinami.Najważniejsze żeby był tam olej w ogóle i zalecany poziom. Ale może ja tam się nie znam ,zwykły prosty grzebała jestem.
Oszczędzaj wodę , pij piwo !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #2

  • robrob
  • robrob Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • RS 1700
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 64
  • Oklaski: 9
jeśli chodzi o przekładnie to znalazłem taki artykuł
Wymina oleju przekładniowego w motocyklu Yamaha XV 1700 Road Star. Coś tak prostego jak wymiana przekładniówki nie powinna zagonić naszego sprzęta do warsztatu. Serwisówka mówi że olej powinien być wymienany co 25 tys km, czyli jak dla mnie to co drugi sezon, ale nie wszyscy jeżdżą po 12 tys kilometrów w sezonie. Z reguły sezon kończą z pięcioma tysiącami klilometrów na liczniku czyli taki olej przekładniowy powinni wymieniać co 5 lat??? Przecież to wszystko się starzeje a przerobiony olej zawiera jakieś straszne związki - toksyczne dla aluminium no i co tak przez pięć lat??? ja wymieniam olej w przekładni co sezon lub co trzy wymiany oleju silnikowego po każdych czterech tys mil. Dlaczego? A dlaczego nie. Współczesne przekładnie są projektowane pod kątem pracy pod niespotykanymi dotąd obciążeniami. To z kolei czyni koniecznym użycie coraz to bardziej zaawansowanych, wysokiej jakości smarów. To sprawia, że tacy producenci jak Yamaha wydłużają okresy pomiędzy wymianą oleju. Jednak biorąc pod uwagę łatość wymiany oleju przekładniowego oraz sam koszt oleju śmiało możemy wymieniać go częściej. Ja wybrałem olej Valvoline GL 5 80 W 90 choć Yamaha mówi o GL 4 to jednak koledzy z większym doświadczeniem mówią o GL 5 jako właściwym wyborze. Koszt jedego litra to około 30 zł, a biorąc pod uwagę, że do skrzyni zwalniającej wlewamy tylko 0,4 l koszt wynosi jakieś 13 zł, a robocizna ... to sama przyjemność. A więc do dziea. Odszukujemy skrzynię zwalniającą. Z reguły w roadstraze jest po prawej stronie czyli tam gdzie wydech. Niektóre wersje wydechu w naszych Radkach zasłaniają nam zarówno śrubę spustową(2) jaki i wlewową(1) oraz śróbę miernika poziomu oleju(3) dlatego, czasem konieczne jest zdemontowanie wydechu z tylnego baniaka a czasem i z przedniego lb obu na raz. W moim przypadku nie było takiej potrzeby, Wszystkie śruby mam na wierzchu. Na początek rozgrzeway śilnik. Najlepiej podczas krótkiej piętnastominutowej przejażdżki. Następnie odkręcamy dupną śrubę wlotową(1) to tego najlepiej użyć a) Bardzo dużej podkładki pod śrubę i za pomocą kompinerek delikatnie odkręcamyb) Przecinaka - powinno udać się przeręcić recznie.c) Innego narzędzia o odpowiednim przekroju.Odkręcania najlepiej wykonać po uprzenim owinięciu narzędzia w kawałek bawełny lub miękkiego papieru z uwani na to iż szczelina do okdkręcania jest bardzo miękka i szkoda byłoby zepsuć chrom. Następnie odkręcamy śrubę spustową(2) i pionujemy motocykl aby całość starego oleju zleciała nam do pojemnika ustawionego na ziemi. Po tym jak zleci ostatnia kropla zakręcamy śrubę spustową(2) i zaczynamy proces uzupełniania skrzyni zwalniającej nowym olejem. Z butelki, z nakrętki wyciągamy przewód. He.. he.. jak kupicie dobry olej będziecie wiedzieć o co mi chodzi. Abo powiem odrazu nie odkręcamy nakrętki tylko odłamujemy jej górną końcówkę i wyciągamy przewód, który służy do wlewania. Wlewamy olej patrząc na podziałkę, żeby nie przesadzić z ilością. Wlać nie więcej niż pół litra bo nie starczy wam na następną wymianę. A jak się wleje wam za dużo to pionujemy motocykl i odkręcamy śrubę kontroną poziomu oleju(3) i jeśli nic z niej nie wylata to za mało nalałeś. Jeśli coś wylatuje to należy poczekać aż przestanie. Zakręcamy śróbę kontoli poziomu(3) oraz dużą śrubę wlewową(1) i mamy wymieniony olej przekładniowy. Proste??? Jak budowa cepa.
Do byka nie podchodż z przodu,
do konia z tyłu,
a do IDIOTY - w ogóle!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #3

  • michcza
  • michcza Avatar
dla tych, którzy dopiero będą się brali za zmianę oleju a reprezentują mój poziom wiedzy, z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że filmik od facio07 jest bardzo dobrze nakręcony - z ważnych rzeczy śruba do spuszczania oleju z bloku jest po drugiej stronie, od stopki, niż ta przy sprężynie. Co do wymiany oleju w przekładni polecam
sites.google.com/site/testankieta/wymiana-oleju-przekla oraz
Mnie te filmiki dużo pomogły

Powodzenia :dobrarobota
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #4

  • michcza
  • michcza Avatar
Masz 100% rację z moim doświadczeniem :)
Grzebię przy motosiu, bo motocykl to oprócz jazdy to spędzanie czasu w garażu i zastanawianie się "kur... jak to się skręca, razkręcało się prosto"
Mam nadzieję, że dzięki Wam kiedyś będę mógł pomagać innym, którzy dopiero zaczynają, tak jak ja :)

Dzięki jeszcze raz za pomoc:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #5

  • Wojtas72
  • Wojtas72 Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 643
  • Otrzymane podziękowania: 49
  • Oklaski: 3
Lord Zed napisał:
a czy naszych sprzętach ta przekładnia nie jest przyspieszająca :mysli: :zab:
Jest zwalniająca. Małe koło napędza większe czyli zwalnia i zwiększa moment.
Najgorszy jest zawsze koniec miesiąca, a zwłaszcza ostatnie 30 dni.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #6

  • Lord Zed
  • Lord Zed Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • Posty: 950
  • Otrzymane podziękowania: 26
  • Oklaski: 5
robrob napisał:
tak, olej w silniku dwie śruby, przekładnia zwalniająca 1 śruba, ale inne oleje i inne miejsce zalewania oleju, masz filmiki z wymianą oleju silnikowego znajdziesz też z wymianą oleju przekładniowego. W naszych motocyklach skrzynia biegów jest smarowana olejem silnikowym i niema to nic wspólnego z przekładnią zwalniającą.

a czy naszych sprzętach ta przekładnia nie jest przyspieszająca :mysli: :zab:
Oszczędzaj wodę , pij piwo !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #7

  • grzegorzbr2
  • grzegorzbr2 Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 235
  • Otrzymane podziękowania: 10
  • Oklaski: 2
robrob napisał:
tak, olej w silniku dwie śruby, przekładnia zwalniająca 1 śruba, ale inne oleje i inne miejsce zalewania oleju, masz filmiki z wymianą oleju silnikowego znajdziesz też z wymianą oleju przekładniowego. W naszych motocyklach skrzynia biegów jest smarowana olejem silnikowym i niema to nic wspólnego z przekładnią zwalniającą.

Na pierwszym filmiku odkręcał tylko dwie śruby... :mysli:


P.S.Już znalazłem wymianę oleju w przekładni sites.google.com/site/testankieta/wymiana-oleju-przekla :piw:
Ostatnio zmieniany: 6 lata 5 miesiąc ago przez grzegorzbr2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #8

  • robrob
  • robrob Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • RS 1700
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 64
  • Oklaski: 9
tak, olej w silniku dwie śruby, przekładnia zwalniająca 1 śruba, ale inne oleje i inne miejsce zalewania oleju, masz filmiki z wymianą oleju silnikowego znajdziesz też z wymianą oleju przekładniowego. W naszych motocyklach skrzynia biegów jest smarowana olejem silnikowym i niema to nic wspólnego z przekładnią zwalniającą.
Do byka nie podchodż z przodu,
do konia z tyłu,
a do IDIOTY - w ogóle!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #9

  • grzegorzbr2
  • grzegorzbr2 Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 235
  • Otrzymane podziękowania: 10
  • Oklaski: 2
Siemka, też jestem przed wymoaną olejui nie wiem czy dobrze zrozumiałem poniższe wpisy że osobno spuszczamy i zalewamy oliwkę z silnika i osobno z przekładni? :mysli:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #10

  • Wojtas72
  • Wojtas72 Avatar
  • Offline
  • wie o co chodzi
  • Posty: 643
  • Otrzymane podziękowania: 49
  • Oklaski: 3
Jak widać nie masz doświadczenia w mechanice.
Niby prosta wydawać by się mogło operacja wymiany oleju Cię położyła. Ona jest banalnie prosta w systemie smarowania z mokrą miską olejową. W naszych motocyklach mamy system z suchą miską olejową i przez to kontrola czy wymiana oleju już nie jest tak banalna.
Na razie zrobiłeś bez kosztowe błędy. Następnym razem może nie być tak fajnie.
Nie krępuj się zapytać, ponieważ ponoć "nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi".
Najgorszy jest zawsze koniec miesiąca, a zwłaszcza ostatnie 30 dni.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #11

  • michcza
  • michcza Avatar
Niestety... Ta śrubka nie była po przeciwnej stronie, tylko w linii tylnej śruby. Z filmiku niestety jasno wynika, że spuściłem olej z przekładni. Mam nadzieję tylko, że nic nie rozwaliłem bo ok. 10-15 min jeździłem bez oleju w przekładni. Zamówiłem już G4 i szybko będę musiał go uzupełnić.

Dzięki jeszcze Panowie raz za szybką diagnozę i wyjaśnienie. Kolejny browar dla Was :piw:
Jeszcze trochę z moim grzebaniem i nauką serwisowania swojego Radka, to piwa będę musiał w kegach kupować :D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #12

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4608
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 9
michcza napisał:
no to odwaliłem niezły numer :polew:

Czyli jednak NIE ta srube co trzeba odkreciłes :czad: B)
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #13

  • wemar
  • wemar Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1901
  • Otrzymane podziękowania: 135
  • Oklaski: 22
michcza napisał:
czy zalać go teraz GL 4 czy jakimś innym olejem?
Możesz zalać też GL5. Dużego wyboru nie ma, więc bół głowy mniejszy. Ważne, byś już nie jeżdził, bo nie masz teraz oleju w przekładni.
michcza napisał:
Co może się stać jeżeli wymieszałem stary z nowym olejem?
Nic spektakularnego się nie stanie, o ile doprowadzisz poziom oleju do wymaganej wartości. W przeciwnym wypadku może wydmuchać uszczelniacze. Teraz masz po prostu tak, jakbyś załał tylko torchę swieżego oleju. Z danych, które podałeś, wynika, że w silniku zostało ok. 1 litra starego oleju, który zanieczyścił nowy olej. No ale 3/4 jest świeże. Są pewnie tacy, co powiedzą, że to co jest w silniku nadaje się do zlania. Inni stwierdzą, że nic sięnie stanie, bo najwżniejsze,że olej w silniku jest. Sam zdecyduj, do której grupy należysz.
Jeżdżę, bo lubię :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #14

  • michcza
  • michcza Avatar
no to odwaliłem niezły numer :polew:
czy zalać go teraz GL 4 czy jakimś innym olejem? Co może się stać jeżeli wymieszałem stary z nowym olejem?

Dzięki za pomoc :dobrarobota ... jeszcze dużo się muszę nauczyć....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #15

  • facio07
  • facio07 Avatar
  • Offline
  • wie gdzie gaźnik
  • Posty: 434
  • Otrzymane podziękowania: 25
  • Oklaski: 0
Już masz odpowiedź. Do spuszczania oleju nie ma żadnej śruby na klucz 10.
Tu masz może lepszy filmik
avatar
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #16

  • michcza
  • michcza Avatar
kurcze, może faktycznie. Jedną śrubę odkręciłem z tyłu motocykla, przy sprężynie (kluczem 17), druga nie była idealnie pod podnóżkami tylko w połowie pomiędzy podnóżkami a pierwszą śrubą (klucz 10), obie nie były z boku motocykla jak na filmie, tylko od spodu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #17

  • robrob
  • robrob Avatar
  • Offline
  • Stary Wyga!
  • RS 1700
  • Posty: 1171
  • Otrzymane podziękowania: 64
  • Oklaski: 9
a może zamiast z silnika odkręciłeś śrubę od skrzyni zwalniającej tu masz filmik
Do byka nie podchodż z przodu,
do konia z tyłu,
a do IDIOTY - w ogóle!
Ostatnio zmieniany: 6 lata 5 miesiąc ago przez robrob.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #18

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4608
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 9
Nie, nie powinno ale ... dziwne ze wlałes tylko 3,6 ..... jak rzeczywiscie Ci tyle weszło i na bagnecie masz ponad stan to ... spusc troche do poziomu jak trzeba i smigaj dalej :h-r:
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #19

  • michcza
  • michcza Avatar
Bezposrednio przed spuszczeniem troche pochodzil na wolnych, olej lecial cieply. Nie wiem jak bardzo silnik powinien byc rozgrzany. Po wymianie jezdzilem jakies 10 min przed sprawdzeniem i pozniej +-30 s. na jalowym. Sprawdzalem w pionie. Jezeli cos tam zostalo ze starego oleju, to moga byc tego wieksze konsekwencje dla silnika? Sorry za glupie, podstawowe pytania, dopiero sie ucze :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wymiana oleju 6 lata 5 miesiąc ago #20

  • majkelpl
  • majkelpl Avatar
  • Offline
  • Prawdziwy Raider
  • Pędzacy na Waldku
  • Posty: 4608
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 9
A spuszczałes olej na ciepłym silniku tak jak trzeba i sprawdzasz tez na ciepłym w pionie ?
WRS OG: 11
Wild Star 1600
Raider xv 1900
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.054 s.
Zasilane przez Forum Kunena