UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zgodnie z Art. 173, 174 oraz Art. 209 znowelizowanej ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" (DU z 21.12.2012, poz. 1445) informujemy, że serwis yamaha-star.pl wykorzystuje pliki cookies. Odwiedzanie serwisu jest jednoznaczne ze zgodą używania przez nas „ciasteczek”. W każdej chwili możesz jednak zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć cookies, lub opuścić serwis.

www.Yamaha –STAR.pl

Forum

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Secret Key Zapamiętaj mnie

TEMAT: Światło stop przy hamowaniu silnikiem.

Odp: Światło stop przy hamowaniu silnikiem. 12 lata 2 miesiąc ago #1

  • Norbi
  • Norbi Avatar
Fakt, w pierwszej fazie jak usłyszałem o tym patencie wzbudził we manie duże zainteresowanie. Ale jak się człowiek zastanowi głębiej to faktycznie robi się to trochę bez sensu. Trzeba będzie po prostu stosować zasadą taką jak w aucie - dotykam hamulca tylko po to żeby się czerwone zaświeciło z tyłu.

Dzięki za opinie. :piw:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Światło stop przy hamowaniu silnikiem. 12 lata 2 miesiąc ago #2

  • TataMichas
  • TataMichas Avatar
  • Offline
  • Zasilający Forum
  • GTC 1F44-The Number Of The Beast
  • Posty: 1010
  • Otrzymane podziękowania: 54
  • Oklaski: 19
Pomijając fakt, że takie światło nie było by legalne (światła STOP służy wyłącznie hamulcom działającym na koła pojazdów § 14.1 pkt.1 z tekstu źródłowego www.yamaha-roadstar.pl/index.php/pl/forum/Prawo-drogowe---my-i-nasza-jazda-na-motorze/44352-Ameryka%C5%84skie-lampy?limit=20&start=20 ) to wydaje mi się, że takie rozwiązanie było by bardzo nużące i mylne dla innych użytkowników dróg. Myślę tu o sytuacji w której kierowca za nami po kilku krotnym miganiu takiego światełka po odpuszczeniu manety totalnie zignoruje zapalające się światło w przypadku użycia hamulca.

Z własnego, zawodowego podwórka wiem, że w Europie pojazdy wyposażone w dodatkowe urządzenie zwalniające, tzw. retarder powinny aktywować światła stopu tylko gdy ich aktywacja wymaga użycia hamulca roboczego (nożnego). W przypadku włączenia retardera dźwignią ręczną światła nie powinny być zapalane. Światła również nie powinny się palić, gdy retardera używa się do utrzymywania stałej prędkości jazdy, np. podczas zjazdu ze wzniesienia. Jak wiadomo taki retarder posiada ogromny moment hamujący, a umieszczony za skrzynią biegów jest o niebo skuteczniejszy niż sam silnik.

Skoro zatem w przypadku takiego rozwiązania nie zdecydowano się zapalać świateł, to w sytuacji hamowania samym silnikiem jest to również bez zasadne. Nie o to chodzi, że tak mówią przepisy ale tak sobie po prostu myślę i dzielę się wnioskami skoro Norbi czeka na opinie. :jez:
"Motorcycle is not collection of parts, it is collection of ideas" - Robert M. Pirsig
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Norbi

Odp: Światło stop przy hamowaniu silnikiem. 12 lata 2 miesiąc ago #3

  • Norbi
  • Norbi Avatar
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Światło stop przy hamowaniu silnikiem. 12 lata 2 miesiąc ago #4

  • Norbi
  • Norbi Avatar
Służyć to ma temu że jak jedziesz nie zawsze używasz hamulca żeby zwolnić, a jak opuścisz gaz to puszka z tyłu może się nie zauważyć że hamujesz. Przecież hamując silnikiem motocyklem bardziej wytracę prędkość bardziej niż jak byś to robił samochodem. Zgada się? No a poza tym Jak jest ślisko to hamulca raczej nie dotykam a zwolnić trzeba, no a ten z tyłu musi wiedzieć że zwalniam.
Poza tym może ten system działa w zależności od obrotów? Może tylko przy wysokich tak się dzieje? Tego nie wiem dlatego pytam czy ktoś z Was o czymś takim słyszał.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Światło stop przy hamowaniu silnikiem. 12 lata 2 miesiąc ago #5

  • Rocker
  • Rocker Avatar
Czemu by to miało służyć? Nie widzę większego sensu aby stop zapalal się za każdym razem gdy odpuszcze manete, a ten z tylu by na pewno mnie zabił przy pierwszym postoju ;-)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Światło stop przy hamowaniu silnikiem. 12 lata 2 miesiąc ago #6

  • Norbi
  • Norbi Avatar
Jakiś czas temu czytałem o systemie który zapala światło stop jak hamujemy silnikiem.
Może ktoś słyszał, widział, albo montował coś takiego.
Czekam na opinie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.042 s.
Zasilane przez Forum Kunena